top of page
Search

Zrozumieć miejsce

Updated: Oct 13, 2024

Juhani Pallasmaa w “Oczy skóry. Architektura i zmysły” pisze, że “architektura jest sztuką godzenia się ze światem, a mediacja ta dokonuje się poprzez zmysły”. Współcześnie wiemy, że posiadamy więcej niż pięć zmysłów, jak to było w wypracowanym przez Arystotelesa modelu i zdolność do odbierania bodźców nie zawęża się jedynie do zmysłu wzroku, słuchu, węchu, smaku czy dotyku. Dlatego, żeby zrozumieć miejsce potrzebujemy odwołać się do różnych rodzajów przeżywania przez ciało, emocje i analizę, w której główną rolę przejmie umysł. Dodatkowo, jak dowodzi Pallasmaa, “w ważnych doświadczeniach architektury przestrzeń, materia i czas zlewają się w jeden wymiar, w podstawową substancję bytu, która przenika naszą świadomość”. Dzięki temu architektura może sprawić, że możliwe będzie doświadczenie “samych siebie jako pełnych i duchowych istot”.



31 października 2022 roku w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta odbyła się premiera książki “Rozumienie miejsca - reakcja ciała i doznanie poetyckie”. Premiera połączona była ze spotkaniem autorskim i koncertem. Przestrzeń zdecydowanie można także usłyszeć.

Album zawiera fotografie architektury wykonane w technice mokrego kolodionu. Jest to proces, polegający na naświetlaniu w aparacie fotograficznym szklanej płyty pokrytej warstwą kolodionu

z zawieszonymi w niej halogenkami srebra (głównie jodek srebra, bromek srebra),

w wyniku czego, po wywołaniu, powstaje na niej negatywowy obraz. Metodę tę stosowano na szeroką skalę od lat 50. do początku lat 80. XIX w.









Pałac w Bobrówku na fotografii kolodionowej. Fot. Anna Gadomska, Ela Korsak (źródło: https://kolodion.netlify.app/)

Portrety wykonane techniką mokrego kolodionu. Fot. Michał Zieliński i zespół


Więcej fotografii zrobionych w procesie kolodionowym obejrzysz na stronie projektu Stowarzyszenia Szeroki Kąt Widzenia: https://kolodion.netlify.app/.

 
 
 

コメント


Ja w Internecie 

Media

Wszelkie zapytania o współpracę
redakcyjną 
lub zgody na publikację

proszę kierować na

magdalena@miedzyswiatami.pl 

© 2024 by Magdalena Wasilewska and Magdalena Gołębiewska. 

Twórczośċ

Piszę opowiadania, reportaże, 

scenariusze i felietony. 

Często tworzę będąc w podróży. Wrażenia z miejsc
i spotkań publikuję jako Skrawki.
 

Może i Ciebie zabiorą w podróż.

bottom of page